Kto lubi góry, łagodny podgórski klimat, ciepłe lata łagodne zimy, przy okazji chce podreperować zdrowie to Polanica Zdrój jest dla niego. Najpopularniejsze miasto Kotliny Kłodzkiej i Sudetów pomiędzy Górami Stołowymi a pasmem Gór Bystrzyckich. Tu można spacerować godzinami, niskie góry, kotliny zachęcają do wędrówek i wypraw rowerowych. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy przepiękny park zdrojowy. Chluba Polanicy.

Odwiedzających kurort w maju zachwycają magnolie i rododendrony, roślinne pomniki przyrody. Park został odrestaurowany niedawno przy pomocy środków unijnych. Tam jedziemy przede wszystkim po zdrowie. W tym kurorcie znajdą pomoc ludzie z problemami ortopedycznymi, problemami z krążeniem. W Polanicy Zdroju leczy się choroby reumatologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia. Jak przystało na kurort – największe znaczenie w Polanicy mają źródła wód mineralnych „Wielka Pieniawa” i „Pieniawa Józefa” – źródła wody mineralnej.

Pełne składników mineralnych, bo aż powyżej tysiąca mg/l rozpuszczonych składników mineralnych. To kationy wapnia, potasu, sodu, magnezu, aniony wodorowęglanowe, siarkowe, chlorkowe. Dawniej woda mineralna była dostępna bezpłatnie dla każdego, kto tylko chciał czerpać z tego zdroju zdrowia. Teraz ujęta w płatne punkty poboru. Tak upragniona, szczególnie w upalne lato woda mineralna w kurorcie jest już niestety reglamentowana. Jedynie w miejscu, gdzie dawniej stał pomnik Adama Mickiewicza, w parku, można bezpłatnie czerpać ze źródełka. Polanica Zdrój to dawniej siedziba FWP Funduszu Wczasów Pracowniczych, Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich – baza pięknych sanatoriów.

Polskie góry skrywają w sobie wiele nieodkrytych skarbów i oferują liczne miejsca na relaksujący wypoczynek. Rzuć okiem na najciekawsze miejsca w Ustrzykach Dolnych i zafunduj sobie niezapomnianą podróż.

Po FWP budynki przejęły osoby prywatne, w miejscach dawnych sanatoriów powstały pensjonaty, ośrodki SPA, ale też sanatoria komercyjne. W Polanicy nadal jednak można spędzić turnus w sanatoriach ze skierowania NFZ w sanatorium z Grupy PGU Uzdrowiska Kłodzkie S. A. – m. in. sanatorium Wielka Pieniawa, Szarotka, Karmen, Korab. Tu kuracjusze, turyści przybywają nie tylko aby leczyć swoje choroby i schorzenia, choroby nie muszą ograniczać aktywności. Polanica to wspaniały punkt wypadowy do innych kurortów Kudowy, Dusznik, Długopola, na wycieczki do Pragi czeskiej, Wiednia, Wambierzyc, Kłodzka, gdzie koniecznie należy zwiedzić Twierdzę Kłodzką. Aby poznać wszystkie atrakcje Kotliny Kłodzkiej trzeba ją odwiedzić nie raz.