Choć z malowniczo położonymi klasztorami kojarzona jest głównie Grecja, również Egipt może pochwalić się ciekawymi obiektami tego typu. Jednym z ciekawszych klasztorów, który chętnie odwiedzają turyści, jest klasztor świętej Katarzyny malowniczo położony u stóp góry Synaj. Można tu dotrzeć autobusem z Kairu i choć droga zajmuje około 6 godzin – warto skorzystać z takiej możliwości.

Dlaczego ten klasztor jest tak chętnie odwiedzany?

To najbardziej efektywny ze wszystkich klasztorów, które można podziwiać w Egipcie. Jego najbliższa okolica to ważne miejsca biblijne. W pobliżu klasztoru Izraelici mieli oddawać cześć cielcowi, zaś na szycie wysokiej (2285 m.) góry Mojżesz miał otrzymać od Boga tablicę z Przykazaniami.

Sam klasztor ma długą historię. Należy on do greckiego kościoła prawosławnego, zaś założony został w połowie VI wieku p. n.e. Opiekunami klasztoru są głównie mnisi z Krety oraz Cypru, zaś sama architektura tego obiektu świadczy najlepiej o potędze Bizancjum. Nic dziwnego, że wśród zaglądających tu turystów można znaleźć zarówno chrześcijan, jak i wyznawców judaizmu czy muzułmanów. To budowla niezwykła.

Sam klasztor chroniony jest potężnymi murami obronnymi, za którymi znajduje się jeden z najciekawszych obiektów na terenie klasztoru. To Kostnica, w której znajdują się kości mnichów. Najważniejszą budowlą jest tu jednak kościół Przemienienia Pańskiego, w którego wnętrzu znajduje się piękny ikonostas. Umieszczone w nim ikony trafiły tu z Krety, powstały zaś w XVII wieku. W kościelnej absydzie można ujrzeć ciekawą mozaikę z VI stulecia, która zaliczana jest do najpiękniejszych dzieł sztuki bizantyjskiej. Przedstawia ona scenę „Przemienienia”, nie brak też mozaik przedstawiających Mojżesza.

Artykuły o różnych atrakcjach turystycznych znajdziesz też w serwisie https://www.morzegory.pl/.

Ogromną kolekcję cennych ikon można obejrzeć w tutejszej Galerii Ikon, zaś klasztorna biblioteka pełna jest cennych ksiąg i manuskryptów. Te najcenniejsze pochodzą z V wieku. Z terenu klasztoru można przejść specjalnie wyznaczoną ścieżką na szczyt góry Synaj – droga zajmuje około 2 godzin.