Na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego można szybko przekonać się o jednym – Jura Krakowsko-Częstochowska jest krainą, która każdego z nas zachwyci swym bogactwem i pięknem.

Co można zobaczyć w czasie wycieczki po Tenczyńskim Parku Krajobrazowym?

Głównym walorem tego miejsca są atrakcje o charakterze przyrodniczym. Garb Tenczyński to wspaniała rzeźba tereny oraz piękne kompleksy leśne. Nie brak tu również rezerwatów przyrody, na terenie których chronione są najcenniejsze skarby Jury. Ciekawie prezentuje się leśny rezerwat Bukowica, pięknymi krajobrazami zachwyca Dolina Mnikowska. Wśród turystów ogromną popularnością cieszy się rezerwat Lipowiec, na terenie którego można podziwiać nie tylko ciekawe rośliny, ale i ruiny zamku. Takie atrakcje sprawiają, że wycieczki po terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego mogą sprawić każdemu z nas wiele radości. A przecież to jeszcze nie wszystkie niespodzianki, jakimi może nas tu oczarować Jura. Zimny Dół, rezerwat Skała Kmity – oto kolejne miejsca, których turyści nie mogą pomijać. A jeśli ktoś chce czegoś bardziej rozrywkowego, to może odwiedzić ZOO Safari w Borysewie – naprawdę warto tam się pojawić.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętajmy, że Garb Tenczyński to coś więcej, niż tylko piękne widoki i rezerwaty przyrody. To przecież wiele ciekawych zabytków, w gronie których najważniejsze miejsce zajmują ruiny zamku Tenczyn – jednego z najpotężniejszych zamków na Jurze. Wspaniałym miejscem dla miłośników historii jest też zamek Lipowiec, w pobliżu którego czeka ciekawy skansen. Garb Tenczyński może się też pochwalić ciekawymi zespołami dworskimi. Spotkać się z nimi można m. in. w Aleksandrowicach oraz w Balicach, cennymi skarbami są też dworki w Mnikowie oraz w Nawojowej Górze.

Piękne krajobrazy, atrakcje o charakterze krajoznawczym oraz wspaniała szata roślinna to czynniki, dzięki których Tenczyński Park Krajobrazowy dla każdego z nas stanie się wspaniałym celem wycieczki. Tu nudzić się nie można, a dzięki licznym szlakom turystycznym każdy z nas będzie mógł wędrować po najpiękniejszych zakątkach tej części Jury.