Kórnik to jedno z ciekawszych miast, do których w czasie wycieczki po Wielkopolsce z pewnością warto zajrzeć. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie spaceru po tym mieście?

Kórnik (woj. wielkopolskie) – to warto wiedzieć

Kórnik to przede wszystkim piękny, neogotycki zamek, który tak wiele zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu. To dzięki niemu w Kórniku powstało piękne arboretum, to on zapoczątkował działanie Biblioteki Kórnickiej. Dziś w murach neogotyckiego zamku czeka na gości muzeum, które swymi zbiorami może oczarować nawet tych najbardziej wymagających miłośników sztuki.

Warto jednak pamiętać, że poza terem zamkowym również czekają na nas wspaniałe zabytki i atrakcje, którym trudno jest się oprzeć. Na co warto zwrócić uwagę? Na neobarokowy ratusz, z którego wygrywany jest kórnicki hejnał, oraz na kościół parafialny Wszystkich Świętych, w którego wnętrzu pochowano przedstawicieli rodów Działyńskich oraz Zamoyskich. Malowniczy rynek oraz średniowieczny układ urbanistyczny to kolejny skarb, któremu w czasie spaceru po tym mieście warto poświęcić nieco więcej uwagi. Kórnik może nas też oczarować taką ciekawostką, jaką jest Ucho Igielne. To niezwykle oryginalna pamiątka po tutejszych Żydach. Czym jest kórnickie Ucho Igielne? Przejściem do nieistniejącej już synagogi, w którym zgromadzono resztki macew z cmentarza żydowskiego, zlikwidowanego w 1940 roku przez Niemców.

Podsumowanie wpisu o Kórniku

W czasie wycieczki po Kórniku warto też odwiedzić Prowent – dawny zespół folwarczny, dziś cieszący się wielkim zainteresowaniem miłośników literatury. Dlaczego? Bo tu, w jednej z dawnych oficyn, przyszła w 1923 roku na świat znana poetka, Wisława Szymborska. Przypomina o niej tablica pamiątkowa, pomnik oraz promenada, która pozwala na urządzanie ciekawych spacerów nad wodami Jeziora Kórnickiego.

źródło: https://www.poznanski.pl/ – wpisy o Poznaniu i Wielkopolsce