To jedno z najważniejszych miast na Kaszubach, do którego koniecznie trzeba zajrzeć w czasie wycieczki po tej części Polski. Kartuzy to miasto wyjątkowe, które może zachwycić swymi zabytkami. Uznawane za kaszubską stolicę miasto kojarzone jest przede wszystkim z kolegiatą.

Kartuzy – niesamowita ozdoba Kaszub

Ten cenny zabytek sakralnej architektury powstał w XIV wieku. Dawniej służył kartuzom, dziś jest celem niemal każdej wycieczki wędrującej po Kaszubach. We wnętrzu tej świątyni ujrzeć można wiele ciekawych zabytków. Barokowe stalle oraz piękne płaskorzeźby są wyjątkowymi ozdobami kościelnego wnętrza. Barokowy ołtarz główny oraz wspaniała Złota Kapliczka z pewnością mogą zachwycić zwiedzających.

Kartuzy mogą się też pochwalić Muzeum Kaszubskim, którego zbiory z pewnością zainteresują nie tylko miłośników kultury i sztuki ludowej. Zgromadzone tu narzędzia oraz meble tworzą wyjątkową kolekcję, dzięki której można wyobrazić sobie w jakich warunkach żyli i pracowali dawniej mieszkańcy tych ziem. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się prezentowane w tym muzeum stroje ludowe oraz piękne plecionki z korzeni. Obrazy na szkle oraz instrumenty muzyczne to kolejne atrakcje czekające w tym miejscu na spragnionych wyjątkowych atrakcji turystów.
Kartuzy są też doskonałym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się ciekawe wycieczki po okolicy. Warto zajrzeć do Chmielna, będącego jednym z popularniejszych letnisk na terenie Szwajcarii Kaszubskiej.

Warto też wybrać się do Kościerzyny, w pobliżu której wznosi się Wieżyca – najwyższe wzniesienie na terenie Pomorza i doskonały punkt widokowy. Inną atrakcją w rejonie Kościerzyny jest Zamek Kiszewski, którego pozostałości z pewnością zasługują na uwagę.

Więcej wpisów o nadmorskich atrakcjach turystycznych, znajdziesz w serwisie trojmiejski.pl.