Malownicza okolica, coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa oraz cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie – oto atrakcje, dzięki którym Kowary stają się coraz chętniej wybieranym kierunkiem turystycznych wypraw. Piękne widoki na Śnieżkę, piękna okolica pełna zabytkowych rezydencji i zamków oraz klimat, któremu trudno się oprzeć – oto magia Kowar.

Kowary – duma Dolnego Śląska

Kto zajrzy na teren tego miasta, ten będzie mógł nacieszyć się spacerami po pięknej starówce oraz ujrzeć park miniatur, na terenie którego można się zapoznać z najciekawszymi budowlami Dolnego Śląska. Bardzo ważnym punktem w programie wycieczki po Kowarach są też kopalnie uranu, które przyciągają tajemniczą atmosferą. Co warto wiedzieć na ich temat? Podziemna Trasa Turystyczna „Kowarskie Kopalnie”, urządzona na terenie byłej kopalni „Pogórze”, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Sudetach oraz miejscem, które przyciąga miłośników tajemnic. Bardzo długo na temat tego obiektu nic nie mówiono, a to sprawiło, iż na temat kopalni w Kowarach zaczęły krążyć liczne legendy.

Dziś są one miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, dla których pokonanie tutejszej trasy turystycznej jest nie tylko wspaniałą przygodą, ale i jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Szczególnie intrygującym okresem jest tu okres powojenny, kiedy to kontrolę nad tutejszymi kopalniami uranu przejął Związek Radziecki. W trakcie takiego zwiedzania można też poznać dzieje istniejącego tu w latach 70-tych inhalatorium radonowego – jedynego obiektu tego typu w Polsce. Kuracje, z których korzystali tu kuracjusze, przynosiły bardzo dobre efekty, jednak brak środków finansowych na prowadzenie tego sanatorium sprawił, iż pozostało po nim już tylko wspomnienie.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych z Sudetów i nie tylko, znajdziesz w serwisie https://www.sudecki.pl/.

Na szczęście same kopalnie uranu dziś doskonale radzą sobie jako atrakcje turystyczne, a osób zainteresowanych historycznym spacerem po ich terenie nie brakuje.