Co warto przywieźć z Porto? Wchodząc do sklepów z pamiątkami, nietrudno na większości przedmiotów zobaczyć motyw „barco rabelo” – łodzi służących kiedyś do przewożenia beczek z winem porto. Symbol ten często jest utożsamiany właśnie z Porto. Na wielu pamiątkach gości także kogut z Barcelos -jest to symbol Portugalii.

Najbardziej oryginalnym upominkiem kulinarnym będzie suszony dorsz, czyli „bacalhau”, który ma ten plus, że nigdy się nie psuje. Na targach możemy kupić również ładnie pakowane woreczki suszonej papryczki piri-piri, a w mniejszych i większych sklepach wyposażyć się w wyśmienite dżemy – „doce de amendoa” (z migdałów), „doce de tomate” (z pomidorów).

Dobrym pomysłem na prezent jest butelka dobrego wina (świetne trunki możemy kupić już za 5 euro) lub mocniejszego „aguardente”. Nie możemy oczywiście zapomnieć o słynnym winie porto, które koniecznie trzeba przywieźć z tej pięknej miejscowości. Możemy je kupić w licznych sklepach lub w piwnicach winiarskich w Vila Nova de Gaia.

Interesujący smak i oryginalne opakowanie mają tradycyjne portugalskie konserwy („conservas”), które sprzedają wyspecjalizowane sklepy, między innymi na Rua Almirante Barroso 134 (Conservas do Porto) i Rua Formosa 218 (Santo Antonio Conservas&Cia), oraz stare sklepy kolonialne w okolicach targu Mercado do Bolhao. Równie ciekawym prezentem może być portugalska oliwa z oliwek („azeite”).

Wstąp też na Uzdrowisko Busko Zdroj i odkryj zachwycające miejsca w Świętokrzyskiem.

W Porto warto wybrać się na sobotni pchli targ (Feira da Vandoma, Fontainhas obok katedry; 8.00-15.00), gdzie za kilka euro łatwo kupić urocze, portugalskie starocie, na przykład pojedynczą płytkę azulejo (cały panel kosztuje 30-50 euro) lub ładną, ozdobną filiżankę.

Znów wyroby ceramiczne mogą stanowić piękną i użyteczną pamiątkę – oryginalne i ciekawe oferuje na przykład sklep A Vida Portuguesa na Galeria de Paris 20. Dostępne są tam również pamiątki inspirowane sztuką ludową Portugalii.