Jeżeli masz chociażby jedno dziecko, na które przysługuje ci pewien dodatek wychowawczy bądź świadczenie wychowawcze, prawdopodobnie wiesz, że możesz uzyskać na nie także bon turystyczny na wakacje. Jest to nowa propozycja polskiego rządu. Pomimo tego, że działa ona od niedawna, do tej pory zdążyło z niej skorzystać mnóstwo osób, ale jeśli wciąż nie udało ci się tego zrobić, nie musisz się nadmiernie przejmować, bo masz jeszcze na to trochę czasu, gdyż bony turystyczne przestaną działać dopiero w przyszłym roku.

Każdy turystyczny bon ma formę specjalnego elektronicznego dokumentu i charakteryzuje się tym, że składa się z aż szesnastu unikatowych cyfr, tak więc nie można go w żaden sposób podrobić. Warto tu od razu zaznaczyć, że istnieją jasne przepisy co do tego, jak taki bon może zostać zużytkowany, czyli co można z nim zrobić. Nikt nie ma prawa wymienić go na gotówkę czy jakiekolwiek inne środki finansowe. Nie można go również sprzedać, tak więc służy on wyłącznie do realizacji typowych planów wakacyjnych. Jeżeli chcesz skorzystać z przysługujących twojej rodzinie bonów turystycznych, musisz wejść na Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, następnie założyć sobie na niej konto, a potem wybrać odpowiednią zakładkę, gdzie znajdziesz odnośnik z Polskim Bonem Turystycznym. Bon turystyczny na wakacje aż do marca przyszłego roku może zostać wykorzystany w dosłownie każdej chwili – nawet na dwa dni przed wyjazdem czy nawet i w dniu wyjazdu.

Pieniądze uzyskane w ramach bonu turystycznego na wakacje mogą zostać przeznaczone na różnego rodzaju usługi turystyczne, czyli przede wszystkim usługi hotelarskie (chodzi tutaj po prostu o nocleg) lub ewentualnie rozmaite imprezy turystyczne. Od razu trzeba tu jednak powiedzieć, że cały czas mówimy o usługach świadczonych na terenie Polski. Bonem turystycznym nie można więc opłacić dziecku wakacji za granicą.